silinecek Kurum Başkan Yardımcımız Dr. Turhan SULHAN Aziz Sancar Araştırma Merkezi Açılışına Katıldı

Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlı Aziz Sancar Araştırma Merkezi, Sağlık Bakanı MÜEZZİNOĞLU ve Nobel ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz SANCAR'ın katılımıyla açıldı.

Sağlık Bakanlığı tarafından inşa edilen Aziz Sancar Araştırma Merkezi’nin açılışı Kurumumuz Destek ve İdari Hizmetler Kurum Başkan Yardımcılığı koordinasyonunda gerçekleştirildi.

Bu merkezde kalıtsal genetik hastalıklardan kansere, kök hücreden şeker hastalığına kadar pek çok alanda bilimsel araştırmalar yapılacak. Aziz Sancar’ın ABD’deki laboratuvarında yetişen genç bilim insanları Türkiye’ye döndükten sonra Aziz Sancar Araştırma Merkezi’nde çalışmalarının devamını sağlayabilecekler.

Modern altyapı ve donanıma sahip olan Aziz Sancar Araştırma Merkezi’nin açılışında Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU konuşma yaptı.

Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU, "Gençlere akıl terinin de ne olduğunu şimdiden kavratabilirsek, akıl terinin kutsallığına onları yönlendirebilirsek, inanıyorum ki alın teri ile birlikte akıl terinin de katkılarını ülkemize, milletimize ve insanlığa kazandırmış olacağız." dedi.

Müezzinoğlu, “Muasır medeniyet seviyesindeki yere ulaşabilmek için alın terinin kutsallığından daha çok akıl terinin de kutsallığını mutlaka önemsememiz gerekiyor. Bugün dünya çapında Aziz Sancar hocamız ile onur ve gurur duyuyorsak, onun alın teri kadar akıl terinin ürünleri dolayısıyla onur ve gurur duyuyoruz. Onun bu başarısından gençlerin alması gereken mesaj; akıl terlerini mutlaka akıtmaları gerektiğini yaşam felsefelerine koymaları gerektiğine inanıyorum. Biz, tükettiğimiz sağlık alanındaki hizmetleri üretebilen olmazsak, tıp bilimine akıl terleriyle yeni ürünler katamazsak bu milletin akıl teriyle, bilim adamlarıyla, araştırmacılarıyla hem insanımıza hem de insanlığa farklı pencereler açamazsak biz yalnız başkalarının akıl terini tüketen bir ülke oluruz ki, bu bizi o muasır medeniyet seviyesinin üzerindeki hedefe taşımaz. 20 milyon gencimize akıl terinin ne olduğunu şimdiden kavratabilirsek, akıl terinin kutsallığına onları yönlendirebilirsek inanıyorum ki alın teri ile birlikte akıl terinin de katkılarını ülkemize ve insanlığa kazandırmış olacağız” diye konuştu.

Aziz SANCAR ise konuşmasına, kendisine bu onuru verenlere teşekkür ederek başladı.

Türkiye'ye geldiğinden beri çok sevgi ve takdir gördüğünü dile getiren Sancar, "Sizlere çok minnettarım. Sizlere, bu merkeze layık olmaya çalışacağım, bu merkezin başarılı olması için elimden geleni yapacağım. İnşallah bu merkezde çok önemli buluşlar olur ve merkezde yapılan araştırmalar, buluşlar Türk ve dünya insanının sağlığı için önemli olur. Nobel'ler çıkabilir buradan, çıkmasa bile halkımıza, insan sağlığına burada hizmet edersek görevimizi yapmış oluruz." diye konuştu.